Generał Maxwell D. Taylor wspomniał, że wykonany w maju 1944 roku nocny skok (w ramach ćwiczeń o kryptonimie Eagle) uwidocznił wiele problemów związanych z odszukaniem zasobników zrzutowych w ciemnościach, rozróżnieniem wroga od przyjaciela oraz odnalezieniem się rozrzuconych po terenie spadochroniarzy.

Niezwykle ważne było ażeby spadochroniarze jak najszybciej zidentyfikowali swoje pododdziały jak również ażeby mogli rozróżnić innych spadochroniarzy zrzuconych za liniami wroga. W tym celu został zaadoptowany system malowania karcianych motywów na hełmach w trzech pułkach spadochronowych i pułku piechoty szybowcowej. Dla 501st PIR było to karo, dla 502nd PIR kier, dla 506th PIR pik, a dla 327th GIR trefl. Pozostałe pododdziały miały insygnia oparte na prostych kształtach geometrycznych jak koło, trójkąt czy kwadrat bądź literach E i R. Dywizyjna orkiestra przyjęła za swój motyw harfę.

Odnośnie wielkości insygniów nie było żadnych regulacji. Kształt i wielkość zależała tylko od osoby, która je nanosiła na hełm. Z czasem jak wojna postępowała insygnia zaczęły się zmniejszać. Hełmy, które były odmalowywane pomiędzy kampaniami posiadają ślady dwóch lub nawet 3 insygniów o różnej wielkości i kształcie malowanych na sobie. Oznaczenia pojawiły się na dywizyjnych hełmach zaledwie na ok. 2 tygodnie przed inwazją w Normandii.

Pułk składał się z trzech batalionów i dowództwa. Kropka bądź kreska wokół oznaczenia identyfikowała inny batalion. Dowództwo oznaczane było na godzinie dwunastej. Pierwszy batalion na trzeciej, drugi na szóstej, a trzeci na dziewiątej.

W przypadku pododdziału wielkości batalionu kropka bądź kreska oznaczała kompanię. Dowództwo na godzinie dwunastej, kompania A na trzeciej, kompania B na szóstej i kompania C na dziewiątej.

Wracając jednak do 502nd PIR. Zarówno przed jak i w trakcie kampanii w Normandii na hełmach 502nd PIR występował tylko symbol serca bez oznaczeń batalionu. Oznaczenie zostało wprowadzone dopiero po powrocie do Anglii w połowie lipca 1944 roku. Wraz ze zbliżającym się końcem wojny, a tym samym dłuższym czasem spędzonym w walce oznaczenie malowane na hełmach, stawało się coraz mniejsze oraz różniło się kształtem.

502nd PIR, w trakcie wizytacji generała Dwight'a Eisenhower'a, 5 czerwca 1944

502nd PIR, w trakcie wizytacji generała Dwight'a Eisenhower'a, 5 czerwca 1944
Źródło: kolekcja własna

A/502nd PIR, Lt. Delmar D. Idol, Holandia, październik 1944

Spadocheoniarze z HQ/502nd na płycie lotniska, Anglia, wrzesień 1944
Źródło: kolekcja własna

Spadochroniarze z kompanii D lub E/502nd PIR, okolice Monaville, Ardeny, grudzień 1944

Spadochroniarze z 2/502nd PIR, okolice Monaville, Ardeny, grudzień 1944
Źródło: kolekcja własna